HUMÁN SUGÁRBIOLÓGIAI HATÁSOK

Mire legyünk tudatosak! 

Van lakókörnyezetünkben mikrohullámot kibocsátó bázisállomás?

Milyen otthonunk falazatának áteresztő, elnyelő képessége? 

Otthoni Wifi- szabványra, mikrohullámú kommunikációra épülő jelerősítők, routerek, egészségünk szempontjából megfelelő elhelyezése, használata!

Mobil készülékek, számítógépek mikrohullámú sugárzására, egészség megóvó használata!

Munkahelyünkön ugyan ezen szempontok mérvadóak!


Miért érdemes fentiekre tudatosnak lennünk?

Otthon tanuló gyermekeink miatt! (Home office)

Otthon munkájukat végző szeretteink miatt! (Home office)

Idős hozzátartozóink, szenzitívebb embertársaink miatt!

Munkahelyünkön eltöltött idő minősége!


A hosszabb ideig elektromágneses abszorpciónak kitett emberi szervezet

Elsődleges reakciói:

Idegrendszeri hatások: fejfájás, alvászavar, émelygés, szédülés, egyensúlyvesztés, hányinger


Másodlagos reakciók:

5. generáció által gyakorta használt 60 GHz-es frekvencia, oxigén felszívódásra való hatása.



60 GHz-es RF frekvencia gyakran használt az 5G által, mint például a WiFi routerek, és hamarosan mobiltelefonok. Mivel az oxigén felszívódása jellemző,  fő aggodalomra ad okot, az emberekre gyakorolt hatása! A 60 GHz-es frekvencia,  zavarhatja a személy azon képességét, hogy elnyelje az oxigént a tüdőben. A 60 GHz-es frekvencia befolyásolja az elektronok pályáját az oxigénmolekulában, és ez befolyásolja az oxigénmolekula vérhemoglobinhoz való kötődési képességét. 

Harmadlagos reakciók:

Álljon itt, a tudósok levelei az 5G egészségügyi kockázatairól!

Small Cells, Mini Cell Towers, Wireless Facilities and Health: Letters From Scientists on the Health Risk of 5G - Environmental Health Trust (ehtrust.org)

 https://ehtrust.org/small-cells-mini-cell-towers-health-letters-scientists-health-risk-5g/


Abszorpció (főnév)

1. Fizika-kémia: Elnyelés folyamata, amikor egy anyag a fizikai-kémiai tulajdonságai miatt energiát, gázt, fényt vagy más elektromágneses hullámokat nyel el, szív magába.

Az abszorpció jelenségét a környezetvédelem a káros anyagok elnyelésére használja. 



Tudjuk mi az a SAR?

Mi az a fajlagos elnyelési tényező (azaz SAR)?

Ma a fejlett ipari országokban széles körben alkalmaznak rádiófrekvenciás eszközöket, melyek használat közben elektromágneses teret hoznak létre. A térerőre - egészségvédelmi okokból - a nemzeti és nemzetközi szabványok határértékeket írnak elő, melyeket nem szabad túllépni. Az "SAR" rövidítés a specifikus abszorpciós ráta (avagy fajlagos elnyelési tényező, angolul: specific absorption rate), mely az emberi test egy kilogrammja által az elektromágneses térben elnyelt energiával egyenlő, mértékegysége W/kg. Ezt a mennyiséget használjuk a nagyfrekvenciás elektromágneses behatás jellemzésére. Elektromágneses sugárzás hatására a szövetek felmelegednek, nagyobb teljesítmény esetén pedig károsodnak. A sugárzásra - az agyszövet mellett - a szemünk a legérzékenyebb. Közeli sugárforrás esetén, például mobiltelefon használatakor, az SAR határértékek az emberi test egészében elnyelődő átlagos abszorpció maximális értékére, valamint a testszövet 1 vagy 10 grammnyi tömegében elnyelődő energiamennyiségre vonatkoznak.

Az SAR vizsgálatokat természetesen nem embereken végzik, hanem egy, az ember testnedveihez hasonló vezetőképességgel rendelkező folyadékkal megtöltött tartályban. A tartály aljára erősítik a tesztelni kívánt mobiltelefont, általában öt milliméter távolságra, majd egy robotkar, a végén lévő tűvel megméri a folyadék különböző pontjainak elnyelési rátáját. Az adatok bekerülnek a számítógépbe, ahol a program kiértékelni az eredményeket. A vizsgálat során külön mérik a fejre, illetve a testre ható sugárzás mértékét. Azonban a való életben a telefonjainkat, a használati utasításban leírt figyelmeztetés ellenére, gyakran tároljuk a zsebünkben, használjuk fémékszerek vagy kiegészítők közelében, és valószínűleg a legtöbb esetben az sem jut eszünkbe, hogy megtartsuk az ajánlott egy centis távolságot a fülünk és a mobil között a beszélgetés alatt.


A testre ható sugárzás tekintetében az élen járnak többek között a HMD Global által gyártott Nokiák, a 10 legnagyobb sugárzást mutató telefonok között 3 Nokiát is találunk, illetve van egy Blackberry, ami éppen csak nem éri el a maximális 2 W/kg értéket.



  • Amikor lehet, használjunk headsetet vagy kihangosítót a beszélgetésekhez, különösen, ha hosszúra nyúlik a mondanivalónk

  • Tartsuk a mobilt a táskánkban, a zsebünk helyett

  • Ha van otthon vezetékes telefon, időnként bonyolítsuk azon a hívásokat (ha nincs, vegyünk vezetékes telefont)

  • Figyeljünk arra, hogy jó legyen a térerő, ugyanis a rossz minőségű wi-fi jel miatt megnövekszik a telefonok rádióhullámainak kibocsátási ereje, hogy korrigálják a gyenge vételt

  • Ne tegyük a fejünk közelébe a mobilt alvás közben

  • Vásárláskor ne csak a dizájnra, vagy a kamera felbontására figyeljünk, hanem vessünk egy pillantást a használati utasításban vagy a dobozon feltüntetett SAR értékre is